Postup tvorby projektu a realizácie stavby k 1.4.2025

Architektonická štúdia je prvý a zároveň najdôležitejší krok, tu vzniká vzťah medzi klientom a architektom. Myšlienky dostávajú kontúry, napĺňa sa lokalitný program investora v kontexte  platného územného plánu a legislatívy. Práve tento zdanlivo jednoduchý stupeň ja ten najdôležitejší a výsledok tohto procesu je automaticky chránený autorským zákonom.

Východiskovými podkladmi štúdie okrem iného sú:

CLT interiér atelier Peráček panorama okno

Stavebný zámer je textové a grafické vyjadrenie urbanistického, architektonického a základného stavebného riešenia navrhovanej stavby vrátane zabezpečenia požiadaviek protipožiarnej bezpečnosti navrhovanej stavby a jej prevádzky, jej umiestnenia do územia, napojenia na dopravnú infraštruktúru a na siete technického vybavenia územia, zmeny existujúcej stavby alebo odstránenia stavby; je podkladom na konanie o stavebnom zámere.

Stavbu, zmenu dokončenej stavby, odstraňovanie stavby a stavebné úpravy na stavbe alebo na pozemku, možno zhotoviť len podľa projektu stavby overeného v konaní o stavebnom zámere alebo na základe ohlásenia.

Východiskovými podkladmi sú:

CLT drevodom Peráček Záhorská Bystrica 8

Projekt stavby je textové a grafické vyjadrenie architektonického a stavebno-technického riešenia stavby, jej technického, technologického a energetického vybavenia vrátane zabezpečenia požiadaviek protipožiarnej bezpečnosti a vybavenia stavby požiarnymi zariadeniami a napojenia na dopravnú infraštruktúru a na siete technického vybavenia územia v území v súlade so stavebným zámerom alebo vyjadrenie návrhu zmeny stavby, uskutočnenia stavebnej úpravy alebo odstránenia stavby. Projekt stavby musí byť vypracovaný na základe rozhodnutia o stavebnom zámere a v súlade so stavebným zámerom, ak sa vyžadoval. Stavebník alebo ním poverený projektant si vyžiada doložku súladu od dotknutých orgánov, ktoré si v záväznom stanovisku k stavebnému zámeru vyhradili posúdenie projektu stavby a uplatnili požiadavky na dopracovanie projektu stavby. Dotknutý orgán je povinný vydať doložku súladu k projektu stavby v lehote 30 dní odo dňa doručenia žiadosti, pri zložitých stavbách v lehote 60 dní. Doložkou súladu dotknutý orgán overuje dodržanie požiadaviek zo záväzného stanoviska a rozhodnutia podľa osobitného predpisu v projekte stavby. Obsahom overenia projektu stavby je posúdenie súladu textovej časti a grafickej časti projektu stavby s obsahom rozhodnutia o stavebnom zámere a podmienkami dotknutých orgánov zo záväzných stanovísk a záväzných vyjadrení dotknutých právnických osôb k stavebnému zámeru a súlad s osobitným predpisom. Správny orgán overí projekt stavby, len ak sú doložky súladu súhlasné a je v súlade s rozhodnutím o stavebnom zámere, inak žiadosť s uvedením dôvodu vráti žiadateľovi. Ak bola doložka súladu vydaná podľa § 24 ods. 3, stavebný úrad si vyžiada potvrdenie u dotknutého orgánu.

CLT drevodom pri lese Rusovce

Vykonávací projekt je detailným rozpracovaním overeného projektu stavby na účely uskutočňovania stavebných prác a povinne sa spracováva pre vyhradenú stavbu. Používa sa ako na tendrovanie dodávateľov, tak aj na samotnú realizáciu diela. Zásadný rozdiel medzi projektom pre stavebný zámer a projektom vykonávacím je ten, že kým projekt pre stavebný zámer má obsah a podrobnosť prispôsobenú pre stavebné úrady a dotknuté inštitúcie, tak projekt vykonávací je podrobnejší, obsahuje naviac detaily konštrukcií, výpisy a výkazy výrobkov ako sú zámočnícke tabuľky, klampiarske tabuľky, tabuľky okien, dverí, zasklených stien, obsahuje naviac čiastkové výkazy a výmery jednotlivých profesií a pod. Jeho súčasťou môže byť aj projekt interiéru, technológie či špecifické výrobné dokumentácie napr. pri CLT systéme a pod. Nevyhnutnou súčasťou je koordinácia profesií.

Východiskovými podkladmi sú najmä:

Vila nad mestom, atelier Peráček svah

Kolaudácia stavieb

Dokončenú stavbu alebo jej časť spôsobilú na samostatné užívanie možno uviesť do trvalého užívania až po kolaudácii. Kolaudácia sa vyžaduje na novú stavbu, zmenu dokončenej stavby a terénnu úpravu, na ktorú bolo potrebné rozhodnutie o stavebnom zámere. Kolaudácia sa nevyžaduje na stavby, ktoré sa ohlasujú a stavebné úpravy; to neplatí, ak sú stavebné úpravy spojené so zmenou v užívaní stavby. Kolaudácia začína na návrh stavebníka. Prílohou návrhu na kolaudáciu je podľa typu stavby:

a) stavebný denník,

b) záverečné stanovisko stavbyvedúceho,

c) dokumentácia skutočného zhotovenia stavby,

d) geodetická dokumentácia z vytýčenia priestorovej polohy stavby, kontrolný protokol o meraní priestorovej polohy stavby a geometrický plán na aktualizáciu katastrálneho operátu,

e) protokol o odovzdaní a prevzatí stavby; stavebný úrad môže v odôvodnených prípadoch od protokolu upustiť,

f) protokol o vyhodnotení skúšobnej prevádzky, ak bola povolená,

g) doklady o vykonaných skúškach vzoriek stavebných výrobkov odobratých na stavbe,

h) výsledky uskutočnených meraní a revízií vyhradených technických zariadení a doklady o ich technickej spôsobilosti na plynulú a bezpečnú prevádzku,

i) geodetické zameranie skutočného zhotovenia dokončenej stavby,

j) energetický certifikát budovy, ak podlieha energetickej certifikácii,

k) záväzné stanoviská dotknutých orgánov a záväzné vyjadrenia dotknutých právnických osôb, ktoré boli zabezpečené pred podaním návrhu na kolaudáciu stavby.

Viac informácii k platnej legislatíve zákona 25/2025 Z.z. nájdete tu:

https://www.epi.sk/zz/2025-25#cl-I